Site logosu
Hakkımızda

2008 yılında kurulan şirketimiz DataBase Veri Kurtarma, bilişim sektöründe iştirak ettikten sonra kendi ilgi alanı olan veri kurtarma hizmetlerini, yaklaşık 15 yılı aşkın süredir bilgi ve deneyimini gelişmiş teknolojik cihazlarla birleştirerek, Ankara merkezli ISO9001 belgeli ve ISO27001 belgeli veri kurtarma laboratuvarını kurmuş ve sektörde yerini almıştır.

Birçok kurum ve kuruluşların verilerini kurtararak, gerçek referanslara sahip olmuştur. Gelişen dünya pazarında, teknolojik olarak alt yapı yatırımlarını yapmış, bu konuda uzman personelleri ile yola çıkmış, akılcı çözümler üreterek tüm Türkiye’deki kullanıcıların verilerini kurtarmada çözüm ortağı olma yolunda ilerlemektedir.

Teknolojik cihazlarımız ve yazılımlarımız sayesinde birçok kurum ve kuruluşların dataları, verileri ve yedeklerini kurtarılarak %99 başarıya ulaşılmıştır. Sürekli kendini yenileyerek ve yatırımlar yaparak ülke genelinde digital ortamda saklanmış tüm verilerin yaşadığı riskten ve bozulan medya araçlarından kaynaklanan, ulaşılamayan tüm verileri kurtarmayı amaç edinmiştir.

Dünyanın en büyük disk üreticilerinden Toshiba, Western Digital, Samsung, Seagate, Fujitsu, Maxtor, Hitachi, Sandisk, Kingston gibi disk markalarından veri kurtarma işlemleri yapılmaktadır.

Bilgisayar Adli Bilişim Hizmetleri Nedir?
DataBase Veri Kurtarma, Adli bilişim veri kurtarma hizmetleri sunmaktadır ve devlet araştırma ajanslarına, hukuk firmalarına, muhasebe şirketlerine ve özel soruşturma firmalarına uzman danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

Peki bir bilişim olayı ile karşılaşıldığında ne yapılmalıdır? İşte bu noktada Adli Bilişim, karşılaşılan bir bilişim olayının “tespiti, delillendirilmesi, muhafazası, incelenmesi, analizi, raporlanması ve ilgili makama sunulması” bölümlerinden oluşan bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır.

Daha akademik bir tanımla Adli Bilişim;

Sizin için önemli olan bilgileriniz çalınmış, değiştirilmiş, silinmiş ya da başkasının eline geçmiş olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, atılacak adımları ve yapılması gerekenleri bir sıra ve plan dâhilinde vakit geçirmeden yerine getirmezseniz daha sonra telafisi mümkün olmayan çok daha ağır sonuçlara katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

 1. Toplama, Gözlem ve Saldırı gibi yetkisiz kullanıcı eylemlerini günlüğe kaydetme.
 2. Her medya türü için onaylı klonlama ve mahkemede kanıtlayıcı prosedürler için sertifikalar yayınlar. Dijital kanıtların güvenilirliğini garanti etmek için medya klonlama için tescilli araçlar kullanıyoruz.
 3. Bilgisayar izleme ve ticari casusluk önleme.
 4. Elektronik takip.
 5. İnternetteki çevrimiçi kaynaklardan veri toplama.
 6. Özelleştirilmiş teknolojik çözümler.
 7. Cep Telefonu İncelemesi
 8. Zararlı yazılım ve sabotaj

Adli Olaylar

 1. Toplanan kanıtların analizi.
 2. Soruşturma analizi için bilgilendirici bir temel oluşturan , silinen veya imha edilen verilerin geri alınması.
 3. Yetkisiz kullanıcılar tarafından faaliyetlerini gizlemek için kullandırılan dosya ve işletim sistemi parolalarını kırma.
 4. Gelişmiş bilgisayar teknolojilerini içeren araştırmalarda profesyonel danışmanlık hizmetleri.
 5. Bilgisayar suçlarını içeren yasal işlemlerde vekaletname ve uzman ifadelerini hazırlamak.

Bilgisayar teknolojisinin her geçen gün hızlı bir şekilde evrimleşmesi sonucunda dijitalleşen bir çevrede ve daha geniş bir tabir ile büyük bir siber uzayda yaşadığımızı söyleyebiliriz. Her tarafımız siber ağlarla örülü, akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar ve nesilden nesile koşan GSM teknolojisi sayesinde ihtiyaç duyulan bilgiye anında ulaşmak mümkün. Daha çarpıcı bir ifade ile uçaktan paraşütle atlayıp son sürat yere düşerken çekilen fotoğraf ve videolar daha yere ayak basmadan sosyal paylaşım ağlarında paylaşılabiliyor.

Her şey Mümkün Olabilir…

İşte bu baş döndüren hızla bilgiye erişme ve paylaşma isteği gerekli önlemler alınmadığında veya bir siber korsanın kötü niyetli saldırıları ile bir bilişim suçu ya da suistimalinin konusu olabiliyor.

Bu nedenle, hayatın doğal akışı içerisinde dikkatli olunmaz ve gerekli önlemler alınmaz ise bir bilişim suçu ya da suistimali ile karşılaşabilirsiniz.

Daha da kötüsü bir bilişim suçunun hedefi ya da aracı olabilirsiniz ve hatta siz farkında olmadan sizin bilişim sistemlerinize girilmiş ve sizin sistemleriniz kullanılarak suç işlenmiş olabilir.

DataBase Adli Bilişim Laboratuvarı

Sizin için önemli olan bilgileriniz çalınmış, değiştirilmiş, silinmiş ya da başkasının eline geçmiş olabilir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, atılacak adımları ve yapılması gerekenleri bir sıra ve plan dâhilinde vakit geçirmeden yerine getirmezseniz daha sonra telafisi mümkün olmayan çok daha ağır sonuçlara katlanmak zorunda kalabilirsiniz.

Peki bir bilişim olayı ile karşılaşıldığında ne yapılmalıdır? İşte bu noktada Adli Bilişim, karşılaşılan bir bilişim olayının “tespiti, delillendirilmesi, muhafazası, incelenmesi, analizi, raporlanması ve ilgili makama sunulması” bölümlerinden oluşan bir süreç olarak karşımıza çıkmaktadır. Daha akademik bir tanımla Adli Bilişim;

Sonuç Olarak,

“Elektromanyetik/optik (dijital) ortamlarda bulunan, çalıştırılan veya bu ortamlarca taşınan; data, ses, görüntü, sinyal veya bunların birleşiminden oluşan her türlü bilişim verisinin, incelemeyi talep eden mercilerce elektronik/dijital/sayısal delil niteliği taşıyacak şekilde tanımlanması, elde edilmesi, taşınması, muhafaza edilmesi, incelenmesi, analizi ve raporlanarak ilgili makama sunulması sürecinin tamamıdır.”

Siber uzayda karşılaşılan olayın boyutu nasıl olursa olsun, lütfen bizimle iletişime geçerek profesyonel destek almayı ihmal etmeyiniz.

 

İletişim
 • Telefon:
  03124250204
 • E Posta:
  bilgi@database.com.tr
 • Ad Soyad / Firma
  Ömür Özyurt
İl İlçe
Adres
 • Atatürk Bulvarı No: 141 - Bulvar Palas C BLOK KAT: 4 No: 126 Ankara TR, Bakanlıklar, 06420 Çankaya

Kapalı
Bugün kapalı Haftalık programa geçiş yap
 • Pazartesi

  08:00 - 19:00

 • Salı

  08:00 - 19:00

 • Çarşamba

  08:00 - 19:00

 • Perşembe

  08:00 - 19:00

 • Cuma

  08:00 - 19:00

 • Cumartesi

  08:00 - 19:00

 • Pazar

  Kapalı

 • 26 Mayıs 2024 01:29 Yerel Saat

 • Henüz yorum yok.
 • Yorum ekle